Słuchowiska

Zainstaluj wtyczkę FLash'a aby zobaczyć odtwarzacz.
 • Poznański Czerwiec`56 - fragmenty dokumentalnej audycji nadanej w 1981 w I programie Polskiego Radia, w wersji sporządzonej dla podziemnej Agencji Fonograficznej ZAKRES z Poznania.
  Fragmenty kalendarium Czerwca '56 wykorzystane w audycji przygotował Aleksander Ziemkowski, wiersz Kazimiery Iłłakowiczówny „Moje serce rozstrzelano w Poznaniu". Wykonawcy: Matyja Stanisław, Łukaszewicz Łucja, Maciejewski Jarosław, Kaniewski Kazimierz, Wielgosz Józef, Naganowski Egon, Hejmowski Stanisław Michałowski Janusz, Nowak Lesław, Marciniak Mieczysław – lektor 21.06.1981 - czas trwania 23'02''
 • Czarny czwartek - słuchowisko zrealizowane przez Radio Merkury na 50 rocznicę poznańskiego Czerwca ’56. 25 czerwca 2006 r. "Czarny czwartek" został dwukrotnie wyemitowany na antenie Radia Merkury - czas trwania 40'57''

  To wyjątkowa pozycja w repertuarze Radia Merkury Poznań . Fabularyzowana opowieść o wydarzeniach z czerwca 1956 roku. Opowieść na kilku planach, ze splatającymi się losami wielu postaci fikcyjnych i historycznych. W słuchowisku wystąpiło 21 aktorów poznańskich teatrów.
  Słuchowisko napisał i wyreżyserował Robert Mirzyński, za realizację dźwiękową odpowiadała Irena Goszczyńska, muzykę skomponował Marek Zgaiński.

  W słuchowisku występują:
  lekarz – Roland Nowak
  kierowca – Tadeusz Drzewiecki
  sanitariusz – Radosław Elis
  pielęgniarka – Katarzyna Węglicka
  narrator – Waldemar Szczepaniak
  oraz
  Wojciech Deneka
  Bogdan Ferenc
  Sebastian Grek
  Zbigniew Grochal
  Paweł Hadyński
  Wojciech Kalwat
  Lech Kaczmarczyk
  Piotr Kaźmierczak
  Teresa Kwiatkowska
  Andrzej Lajborek
  Piotr Łukawski
  Aleksander Machalica
  Jakub Papuga
  Łukasz Pawłowski
  Mariusz Puchalski
  Ildefons Stachowiak

  Słuchowisko powstało przy współpracy z Urzędem Miasta Poznania i Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego.
  W 2007 roku Radio Merkury Poznań otrzymał honorową nagrodę zespołową dla Producenta słuchowiska za słuchowiska „Czarny czwartek” i „Opozycjonista”.

  ROBERT MIRZYŃSKI
  Autor i reżyser słuchowisk, audycji literackich i dokumentalnych, dziennikarz związany z działem kultury Rozgłośni Regionalnej Polskiego Radia w Poznaniu, czyli Radiem Merkury. W 2001 roku podczas I edycji festiwalu Dwa Teatry zdobył Grand Prix za reżyserię monodramu Katarzyny Grocholi „Kot mi schudł”. Na IV festiwalu Dwa Teatry – Sopot 2004 otrzymał nagrodę za reżyserię słuchowiska „Kapelusz i ciasteczko” według opowiadania Józefa Hena.


  IRENA GOSZCZYŃSKA
  Realizuje wiele prestiżowych pozycji programu Radia Merkury - głównie z dziedziny reportażu i kultury. Przez artystów ceniona za WYCZUCIE, które sprawia, że dokładnie wie, w którym momencie co i jak zrobić, fragment jakiej muzyki podstawić, jakim efektem dźwiękowym uwieść słuchacza. Jest laureatką Grand Prix festiwalu Dwa teatry – Sopot 2001 za realizację dźwiękową monodramu „Kot mi schudł”.


  MAREK ZGAIŃSKI
  Marek Zgaiński urodzony w 1961 roku. Wykwalifikowany robotnik w zakładzie produkcyjnym dźwięku i słowa. Poeta, kompozytor, autor dramatów i słuchowisk, tłumacz gitarzysta legendarnej formacji punk rockowej Rozkrock. Nagradzany tu i ówdzie onegdaj i niedawno min. Nagroda za debiut poetycki roku im. K. Iłlakowiczówny 1986, nagroda młodych im. Ake Blomstroma na Feature Conference Budapeszt 1994, trzykrotna nominacja do Grand Prix Phonurgia Nova w Arles. Przez lata związany etatowo z Radiem Zachód w Zielonej Górze, obecnie producent niezależny współpracujący z Radiem Merkury w Poznaniu, gdzie mieszka prowadząc życie nudne i spokojne.
Tagi: radio
A
A+
A++
Drukuj
PDF
Powiadom
Powrót